Az ELTE IK programtervező informatikus hallgatói számára 2026-ben, jelenléti formában megrendezett Specializáció Választó Fórumról készült felvétel az alábbiakban megtekinthető.
A Fórumról készült felvételen megtalálható a szoftverfejlesztő, a szoftvertervező és a modellező specializációk bemutatkozása, valamint a hallgatói kérdéseket és a rájuk érkezett válaszokat tartalmazó kérdezz-felelek rész. Emellett az ún. mobilitási ablakról, azaz a BSc képzés alatti külföldi tanulmányok képzésbe való beillesztéséről , valamint a felsőbbéves fix csoportos jelentkezésről is található benne egy előadás:
A három specializációról és a specializáció-választásról készült prezentációt közkinccsé tesszük, ezt itt találhatjátok és tudjátok letölteni:
Az alábbiakban pedig a Fórumon időhiány miatt nem megválaszolt kérdéseket és a rájuk a Fórum résztvevőitől érkezett válaszokat olvashatjátok:
Milyen előnyei vannak az egyes specializációknak kiberbiztonság érdeklődés és msc esetén?
A kiberbiztonság különböző aspektusai kapnak hangsúlyt az egyes specializációkon.
Pontosabban, modellalkotón a kriptográfia, titkosítás és kódolás/dekódolás alapjai és algoritmusai hangsúlyosabbak; szoftvertervezőn a biztonságos, specifikáció-vezérelt szoftver(rendszer) tervezése és megvalósítása jelenik meg, szoftverfejlesztőn pedig elsősorban konkrét létező technológiákat és “jó gyakorlatokat” lehet megismerni (ezek hátterének mélyebb megértése nélkül) például a webfejlesztésben és internetes kommunikációban és hasonló területeken.
Ilyen irányú MSc-hez alapvetően a modellalkotó és a szoftvertervező szakirányok adnak erősebb alapokat (a fentieknek megfelelő hangsúllyal a területen belül).
Esetleg kaphatnánk konkrét példát arra, hogy a számonkérés miben különbözik modellező szakirányon a többitől?
Minden szakirányon lehetnek különbségek a szakirányú tárgyak számonkérésében, azonban nagyon jelentős különbségekre nem feltétlen kell gondolni.
Jelenleg más szakirányokkal egyben (pl. közös előadásokkal, gyakorlatokkal) oktatott tárgyakon azonos a számonkérés módja is. Vannak viszont hasonló nevű tárgyak, amik tematikában és számonkérésben különböznek az egyes szakirányokon.
Például a 4. féléves Analízis III (modellező) és Többváltozós analízis (szoftvertervező) tárgyakon a tematika sok ponton azonos, azonban az előbbi tárgyon az előadásból szóbeli vizsga is van (vagy legalábbis a vizsga során kidolgozott tételeket, bizonyításokat szóban is “meg kell védeni”, el kell tudni magyarázni), míg utóbbinál csak írásbeli számonkérés van, bizonyítások nélkül.
De említhetnénk a Numerikus módszerek 2 tárgyat is, ahol modellező szakirányon számítógépes feladatmegoldás is van a zárthelyiken, míg a többi szakirányon teljesen írásbeli a számonkérés.
Ezek a különbségek a tantervi hálóból (is) letölthető kurzusleírásokból egyértelműen kiderülnek.
Nem szeretek programozni és a matek jobban megy, a kérdésem hogy ki fog hullani a hajam az A specializáción, vagy egyáltalán nincs esélyem itt maradni?
Minden specializáción meg kell tanulni programozni is, hisz a szakirányok a kimenetükben csak korlátozott mértékben térhetnek el egymástól. Viszont ilyen irányú beállítottság esetén valóban érdemes lehet a modellező specializációt megpróbálni, ahol a kódolásra vonatkozó követelmények enyhébbek lehetnek.
A modellezőnél volt szó különböző matematikai transzformációkról (pl.: Fourier-transzformáció) ezek itt konkrétan a törzsanyag részét képezik?
Modellező specializáción néhány alapvető lineáris transzformáció, így például a Fourier transzformáció is a szakirányú törzsanyag része. Hasonló jellegű példaként említhetők még nevezetes (ortogonális) polinombázisok is.
Mennyire lehet probléma a specializáció választásnál, ha már most, második félévben csúszásban vagyok az egyetemmel?
Nincs vele probléma, tervezze meg a tanulmányi haladását a választandó specializációnak megfelelően. Javaslom a tantervi tervező program használatát és a mintatantervi és előfeltétel kisokost.
https://www.inf.elte.hu/dstore/document/227223/A%20mintatanterv.pdf
https://www.inf.elte.hu/dstore/document/227224/Az%20el%C5%91felt%C3%A9tel.pdf
https://www.inf.elte.hu/dstore/document/227228/T%C3%A1rgyjelentkez%C3%A9s.pdf
Mikor/Hol kell majd meghoznunk a döntést a specializációról?
A Neptun rendszerben június 2- 29-ig kell választani, a TH emlékeztőt küld erről.
Kevesebb felelősség mellett, mik az előnyei a fixcsoportos órarendek felvételének?
A kényelem, hogy csak a köt.vál és szab.vál. tárgyakat kell felvenni. Ütközésmentes órarendet választhatnak a kötelező tárgyaikra. Olyan hallgatókkal kerül egy csoportba, akikkel egyszerre jeletkezik az egyetlen megjelölt tárgyra. Minden csoporttársa teljesítette a kötelető tárgyak összes előfeltételét.
Ha Phd-ra szeretnék menni, melyik specializációt érdemes választani?
Független a specializációtól. Talán a szoftvertervező és a modellező spec. készíti elő jobban a kutatást.
Mennyire nehéz összeegyeztetni az Erasmust az A és B (modellező és tervező) szakiránnyal?
Jobban kell figyelni a tervezésnél, mintatantervi tárgyakat is érdemes külföldön elvégezni, hogy haladni tudjon. A ráépülések ezeken a specializációkon erősebbek. Javaslom elolvasni a tantervi ajánlásokat és a kreditekvivalenciát.
https://www.inf.elte.hu/hallgat%C3%B3i-mobilit%C3%A1s-t%C3%A1mogat%C3%A1sa
A fix csoportos órarendek között milyen különbségek vannak? Például van olyan ami korábban/később kezdi a napokat? Vannak-e lyukak a fix csoportok órarendjében?
Az értesítő levélben megkapja a választható órarendeket, tehát lehetősége van dönteni, hogy jó-e bármelyik Önnek vagy sem.
Geoinfó MSc érdekel, a C specializáció feléhúzok, a szabadság miatt. Kell-e nekem más szakirányról tárgyat fel vennem?
Érdeklődjön Gede Mátyás szakfelelősnél, hogy a Geoinformatika MSc felvételihez milyen előzetes tárgy teljesítések szükségesek, amelyek segítik a felvételét az MSc-re. Az alábbi linken a 2. és 4. pontot javaslom elolvasni előtte:
https://www.inf.elte.hu/geoinformatika-msc-felveteli-rendje
