Az otthon elhagyása

Ha ez az első alkalom, hogy hosszabb időt töltesz távol otthonodtól, honvágyad támadhat. Ilyenkor hiányzik a családod, a barátaid, és az otthon ismerős kényelmessége. Tudd, hogy nem vagy egyedül! Kutatások szerint az újdonsült egyetemi hallgatók hatvan százaléka érez honvágyat az egyetemkezdés első heteiben. Ahogy új barátokat szerzel, és megszokod az új környezetet, elmúlik ez a kellemetlen érzés is.

Miért lesz honvágyunk?

Születésünktől kezdve kapcsolatokat építünk a többi emberrel, a körülöttünk lévő tárgyakkal, és helyekkel. Első kapcsolataink jellemzően a szüleinkkel jönnek létre, így az otthon elhagyása veszteség-érzettel, és akár a hiányzó dolgok gyászolásával is járhat. Ez az érzés teljesen normális, és rendeződik az idő múlásával.

Fontos elismerni, hogy honvágyat érezni teljesen rendben van, hiszen sokszor ezen tény puszta elfogadása is segít. Mindannyian sok változással nézünk szembe életünk során, melyek közül az egyetem elkezdése nagyon jelentős, így szükségünk lehet némi időre az alkalmazkodáshoz. Ne legyél hát magaddal túl szigorú, és emlékezz: körülötted sokan hasonlóan éreznek!

Ezt érezheted

Rövid ideig lehet rossz a hangulatod, illetve a szomorúság, és a sírás is jellemző. Ezek az érzések hatással lehetnek a koncentrációdra és az önbizalmadra, azonban az új ismeretségek szerzésével, és az új környezet megszokásával megszűnnek.

Valószínűsíti, hogy honvágyad támad, amennyiben:

• A közelmúltban veszteséget éltél át
  • Egy otthon lévő családtagod nem érzi jól magát
  • Szorongással, vagy depresszióval diagnosztizáltak
  • Messzire kerültél az otthonodtól
  • vagy pénzügyi akadálya van a hazalátogatásnak
  • Nemzetközi diák vagy
  • Más kultúrából, vagy
  • éghajlatról származol
  • Szorosak nálatok a családi kötelékek
  • Családi problémáitok vannak

Mi segíthet?

• Fogadd el, hogy az érzéseid normálisak, és hogy jobban leszel
  • Legyen a szobádban olyan dolog, ami az otthonodra emlékeztet
  • Maradj kapcsolatban a családoddal és a barátaiddal
  • Hívd meg a barátaid látogatóba
  • Figyelj oda rá, hogy eleget aludj!
  • Csatlakozz egy közösséghez
  • Táplálkozz egészségesen
  • Sportolj rendszeresen, vagy csatlakozz egy edzőteremhez
  • Jelentkezz önkéntes munkára
  • Dolgozz ki magadnak egy mindennapi rutint

A Hallgatói Önkormányzat tökéletes hely arra, hogy új embereket ismerj meg, és izgalmas, szórakoztató dolgokat csinálj.

A negatív érzések néha hosszabb ideig is megmaradhatnak. Ha több hét után is úgy érzed, hogy nem sikerül beilleszkedned az új környezetedbe, szükséged lehet segítségre. Fordulj a Diáktanácsadóhoz bizalommal.

Képzéssel kapcsolatos nehézségek?

Úgy érzed, hogy másik szakot, vagy egyetemet kellett volna választanod?

Nehéznek érzed a képzési anyag megértését, vagy a sok beadandóval kapcsolatos határidő betartását?

A honvágy hatással van a tanulmányaidra? Egyeztess időpontot a Diáktanácsadó egyik munkatársával.

A pszichológiai tanácsadás elérhető:

ELTE Lágymányosi campus, D épület; 1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/C Déli épület 0.727-es terem, 0.203-as terem, 00.721-es terem

diaktanacsadas@inf.elte.hu

A lelki egészség megőrzésének öt lépése

1. Építs kapcsolatot a többiekkel! Szerezz új barátokat, és beszélgess a többiekkel az óráidon. Ezek a találkozások gazdagíthatják az életet!
  2. Maradj aktív! Sétálj, fuss, táncolj, vagy játssz! A lényeg, hogy olyan fizikai aktivitást találj, amely illik hozzád.
  3. Legyél kíváncsi! Figyelj fel a környezetedre, az évszakok váltakozására! Légy tudatában a körülötted lévő világnak, és élvezd ki a pillanatait!
  4. Állíts magad elég kihívásokat! Tanulj meg valami újat, vagy épp fedezd fel újra egy régi érdeklődésed, hiszen ez növelheti az önbizalmad.
  5. Adj! Tegyél valami kedveset egy barátodért, vagy egy idegenért! Mosolyogj! Javíthat a kedved, ha magadon kívülre tekintesz.
Honvágyad van?