Készítette Kovács Anna hallgató, a tárgy demonstrátora, 2024. november
Immáron több éve végzem beadandók javítását a tantárgyból, így az évek során rengeteg tapasztalatot gyűjtöttem abból a szempontból, hogy mik azok a tipikus hibák, szokások, amiket diákként könnyű lehet elrontani, félreérteni. Ebben a dokumentumban azt szeretném összegyűjteni, hogy milyen hétköznapi praktikákat érdemes követni ahhoz, hogy sikeresen el tudd végezni a tárgyat, nagyobb nehézségek nélkül!
Hasznos tippek a tárgy sikeres teljesítéséhez:
Járj rendszeresen gyakorlatra!
Tudom, hogy ez nem minden esetben megoldható, de mindenképpen jól jársz vele. A gyakorlatok során megoldott feladatok közvetlenül kapcsolódnak a zh-khoz és a beadandókhoz is. Fontos, hogy nem csak a feladatmegoldások menetét tanulhatod meg könnyen, de a jelölésekkel és azok jelentésével is megismerkedsz.
Kérdezz bátran!
Ha valami nem teljesen világos, akkor fordulj bátran a gyakorlatvezetődhöz, előadódhoz, vagy demonstrátorodhoz. Biztos lehetsz benne, hogy mindenki szívesen fog válaszolni.
Használd az órai jelöléseket!
Javítóként sokszor találom magamat szemben olyan problémával, hogy a hallgatók nem használják az órai jelöléseket. Ez pont levonáshoz vezethet, illetve későbbi félreértésekhez is.
Olvasd el pontosan a feladatot!
Rengetegszer fordul elő, hogy valaki szépen megoldja a feladatot, de a végén elfelejt válaszolni a leírásban szereplő konkrét kérdésre. Ez ugyancsak pont levonással járhat, ami nagyon fájdalmas tud lenni abban az esetben, hogy a levezetés hibátlan és tényleg csak egy utolsó mondat, esetleg 1-2 szó hiányzik a végéről.
Kezdd el a beadandókat minél hamarabb!
A leadási határidő előtt bármennyi alkalommal küldhetsz be megoldást, de fontos, hogy az utolsó fogja megadni a végső pontszámot. Viszont, ha hamarabb elkezded, akkor probléma esetén van lehetőséged kérdést is feltenni, illetve néhány esetben, ha a demonstrátornak ideje engedi, akkor már a határidő előtt kaphatsz visszajelzést, ami alapján még van lehetőséged javítani.
Kövesd az előadás anyagait!
Habár az előadás anyaga túlnyúlik a gyakorlati témákon, a vizsga teljesítéséhez ezeknek az ismerete is kötelező. Emiatt nem árt, hogy ha az az ember nem hagyja utolsó pillanatra a tananyag megismerését, mert könnyen előfordulhat, hogy olyan jelölésekkel, kifejezésekkel találja magát szembe, aminek a megértése rengeteg időt vesz igénybe önállóan.
A Logika tárgy rengeteg szempontból járulhat hozzá a mindennapi élethez és a későbbi tanulmányokhoz is. Fejleszti a formális gondolkodást, ami elengedhetetlen a szisztematikus érveléshez a hétköznapi problémamegoldások során. Továbbá, rengeteg programozási nyelv és algoritmus is erősen támaszkodik a logikai gondolkodásra, különösen akkor, ha feltételes utasítások vagy döntési fa alapú megközelítésekre kerül a sor. De ezen kívül, sokszor alkalmazzuk a logikai alapokat a mesterséges intelligencia vagy éppen az adatbáziskezelés területén is. Ha az ember ismeri a formális logikát, akkor képes arra, hogy pontosan definiáljon problémákat, ezáltal pedig igényes és precíz munkát adjon ki a kezei közül!
A fentieket összegezve, a Logika tantárgy nem csak az elméleti tudást bővíti, hanem a gyakorlati készségeket is fejleszti, amelyek széleskörűen alkalmazhatók az informatikában és más területeken. Az itt felsorolt stratégiák és tippek követésével, alkalmazásával hatékonyabban sajátíthatod el a tantárgy anyagát, és magabiztosabban teljesítheted a követelményeit.
A legfontosabb, hogy aktívan részt vegyél az órákon, használj ki minden lehetőséget a gyakorlásra és ne félj kérdezni, mert valóban nincs rossz kérdés! Valamint, ne felejtsd el időben elkezdeni a beadandót és a zh-kra való készülést. Ha ezeket igyekszel szem előtt tartani, akkor hosszú távon nagyon sokat profitálhatsz a tárgyból és nem fog nehezedre esni az elvégzése sem!