Gyász és veszteség
Elveszítettél egy szerettedet, keresztül mentél egy szakításon, vagy megszakadt egy barátság? Véget ért egy munkád vagy jelentős változás történt az életedben?
Természetes, hogy bármilyen veszteségre a gyász érzésével reagálunk. A gyász egy olyan érzelmi szenvedés, amelyet akkor tapasztalunk meg, amikor elvesztünk valakit vagy valamit, amit szerettünk, fontos volt számunkra.
A gyászfolyamat teljesen személyes és egyedülálló tapasztalat. Az, hogy ki hogyan küzd meg a gyásszal, az az élettapasztalatunktól, hiedelmeinktől és a veszteség típusától is függ. A veszteséggel való megbirkózás időigényes és fokozatosan történik. Nincsen idői mérce a felépülésre és feldolgozásra. Türelmesnek kell lenned, és szembe kell nézned a gondolataiddal és érzéseiddel. Ez fog átsegíteni a nehezén.
A gyász öt szakasza
(Elizabeth Kuber-Ross 1969)
Tagadás: „Nem hiszem el, hogy ez megtörtént velem”
Harag: „Miért történik ez? Ki a hibás?”
Alkudozás: „Bármit megtennék, hogy ne történjen ez meg”
Depresszió: „Annyira szomorú vagyok, minek foglalkozzak vele? Mi értelme van?”
Elfogadás: „Minden rendben lesz. Átvészelem ezt az időszakot”
Az összes felsorolt érzelmi reakció teljesen normális, de nem feltétlenül tapasztalja mindenki mindegyiket, és nem feltétlenül ebben a sorrendben jelenhetnek csak meg. Sokunk a maga módján gyászol, a maga idejében és tempójában.
Megtapasztalhatod a következők bármelyikét:
- Sokk és hitetlenség
- Szomorúság
- Bűntudat
- Harag
- Félelem
- Fiziológiai tünetek, mint például fáradtság, émelygés, fájdalom
- Súlyvesztés vagy hízás
- Álmatlanság
- A hit megrendülése
Néha nem egyszerű megkülönböztetni a gyászt és a klinikai depressziót, hiszen a élmény nagyon hasonló lehet. A gyász valószínűleg vegyes érzéseket, jobb és rosszabb napokat is magába foglal. A depresszió esetén azonban az üresség és kétségbeesés érzése folyamatosan jelen levő érzések.
Ha reménytelenség érzésével küzdesz, ha úgy érzed, hogy semmi nem érdekel, vagy több mint néhány hétig nem éreztél magadban erőt a mindennapi feladataid ellátására, akkor szükséged lehet orvos vagy tanácsadó segítségére.
Mi segíthet?
- Nézz szembe az érzéseiddel!
- Fogadd el a barátaid és családod segítségét!
- Gondoskodj a fizikai egészségedről mozgással, jó alvási szokásokkal és egészséges étkezéssel!
- Lépj be egy gyászfeldolgozó vagy támogató csoportba!
- Meríts erőt a hitedből!
- Légy kreatív, írj naplót az érzéseidről!
Beszélgetni szeretnél?
A veszteség és gyász hatással van a tanulmányaidra? Egyeztess időpontot a Diáktanácsadó egyik munkatársával.
A pszichológiai tanácsadás elérhető:
ELTE Lágymányosi campus, D épület; 1117 Budapest, Pázmány Péter sétány 1/C Déli épület 0.727-es terem, 0.203-as terem, 00.721-es terem